/ Claimcompass'ın blogu

Yurtdışı Seyahatinde Pasaportumu Kaybettim: Ne Yapmalıyım?

Yurtdışı Seyahatimde Pasaportumu Kaybettim: Ne Yapmalıyım?

Seyahate çıktığımızda sadece güzel ve heyecan dolu anılarla kalmayıp istemediğiniz ve beklemediğiniz durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Telefon, fotoğraf makinesi veya kredi kartı gibi değerli eşyalarınızı kaptırarak veya kaybederek tatilinizde maruz da kalabilirsiniz. Üstelik çantanıza baktığınızda kimlik ve pasaportunuzun da orada olmadıklarının farkına varırsınız. Peki böyle durumlarda ne yapmamız gerekiyor?

1. İlk başta paniğe yol açmayın

Soğuk kanlı olun ve duygusal olarak değil mantıklı hareket edin. Pasaportunuzu bırakmış olabileceğiniz her yeri tekrar iyice kontrol edin.

2. En yakın Emniyet Müdürlüğü'ne ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine gidin

Yurtdışında olmanıza rağmen en yakın Emniyet müdürlüğü Bürosuna gidip kayıp eşya dilekçesi verin ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne pasaportunuzun kaybolduğunu bildirin.

Emniyet müdürlüğünde verdiğiniz dilekçe kayıp eşyalarınızın bulunmasına yardımcı olur. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ise kaybettiğiniz kimliğinize ve pasaportunuza bir çözüm bulur, örneğin kısa sürelik pasaport çıkartır veya pasaportsuz Türkiye'ye dönme izni belgesi verir. Daha detaylı bilgi için, lütfen pasaportunuzu kaybettiğiniz ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik internet sayfasını ziyaret edin.

Ayrıca rötarlı uçuş, erteleme veya iptal uçuş ile karşı karşıya gelirseniz ClaimCompass tazminat bedeli hesaplıyıcısına tıklayarak sorununuzun çözülmesi için ilk adımı atabilirsiniz. ClaimCompass hak ettiğiniz tazminatın doğru adresi!

Yurtdışı Seyahatinde Pasaportumu Kaybettim: Ne Yapmalıyım?
Share this