/ Claimcompass'ın blogu

Uçuşunuzu kolaylaştıracak tüyolar

Uçağa binmeden önce hayata küsüyor, koşuşturmaktan yoruluyor ve havalimanı personeline resmen küfür edesiniz mi geliyor? Sanki tüm şehir sizinle aynı zamanda uçmaya karar vermişte siz en uzun ve en yavaş geçen kuyruğa durmuşsunuz gibi mi hissediyorsunuz? Bu hislerden kurtularak uçuşunuzu kolaylaştırmanız ve tam bir profesyonel gezgin gibi rahat uçmanız için sizlere bir kaç tüyo vereceğiz.

1. Kendiniz için en iyi koltuğu seçin

Seat Guru gibi seyahat websayfaları en iyi koltuğu seçmenizde size yardımcı olacaktır. Ayrıca, uçağın neresinde USB kabloları ve şarj aletleri bulabileceğinizi de gösterecektir. Evet, evet, bazı havayolu şirketleri böyle hizmetler de sunuyor!

2. Red-eye gece uçuşu seçin

Red-eye uçuşları gece saatlerinde kalkan (akşam 9 ile sabah 7 arası) ve daha az dolu olan uçuşlardır. Bu tür uçuşlar sizin için hem komforlu hem de daha ucuz olacaktır.

3. Uçuşunuzun güncel durumunu önceden kontrol edin

Çoğu havayolu şirketleri uçuşların statusunu online kontrol etme hizmeti sunuyor. Böylelikle gecikme veya iptal durumlarında önceden bilgilenmiş ve stresinizi azaltmış olursunuz. Tabii bu durum check-in’e gitmeniz gerekmiyeceği anlamına gelmez.

4. Arabanızı park ettiğiniz yerin fotoğrafını çekin

W bölüm, 3cü kat, C1 park… Eğer havalimanına arabanızla gidip, daha sonra dönerken arabanızı otoparkta kolayca bulmak istiyorsanız, park ettiğiniz yerin fotoğrafı işinizi kolaylaştıracaktır. Bir kaç resim çektiğinizde tüm detayları aklınızda tutmanız gerekmiyecektir.

5. Yanınızda atıştırmalık bulundurun

Eğer sıkça uçan biriyseniz, havalimanlarında yiyecek ve içeceklerin fiyatları ne kadar pahalı olduğunu iyi bilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, yola çıkmadan önce çantanıza sandviç, kuruyemiş, meyve gibi yiyecekler koyup, uçuş aksaklığı olduğunda veya uçakta ikram ücretli olduğunda açlıktan bayılmamanız.

6. Çantanıza boş su şişesi koyun

Tekrar hatırlatmak isteriz ki güvenlik kontrolünden geçerken el çantanızda bulunan tüm sıvıların 200 ml’yi aşmaması gerektiğidir. Yani çantanızda su veya gazoz gibi içecekler varsa hepsini çöpe atmanız gerekebilir. Böyle durumla karşılaşmamanız için, yanınıza boş şişe koyun ve kontrolden geçtikten sonra içine çeşme suyu doldurun.

7. Leptopunuzu ve diğer elektronik aletlerinizi önceden hazırlayın

Güvenlik kontrolünden geçerken diğer bir rahatsızlıkta tüm elektronik cihazların çantadan çıkartılmasıdır. Sizin sıranız geldiğinde telaşa kapılmamanız için tüm elektronik aletleri diğer eşyalarınızdan ayırabilir, önceden elinize alabilirsiniz.

8. Bavulunuza renkli bir iplik bağlayın veya stiker yapıştırın

Bazen aynı uçakta iki veya daha fazla yolcunun bavulları aynı olabilir ve eve gidip bagajınızı açtığınızda sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Şaşırıp başka yolcuların valizlerini almamak için, sizin bavulunuzu diğerlerinden ayıracak bir işaret koyun, renkli iplik veya stiker gibi.

9. Sol da durun

Çoğu insanlar sağ eliyle iş görür ve havalimanlarında da sağ kuyruğa dururlar. Aklınızda bulunsun ki bazı havaalanlarında daha hızlı geçen gizli sol sıra olur ve sabırsız biriyseniz oraya dizilmenizi öneririz.

10. Yanınıza atkı veya şal alın

Eğer yerinizden kıpırdamazsanız, havalimanı ve uçak size aşırı soğuk gelebilir. Üşümemek için yanınıza sıcak atkı veya şal alın, hem uçakta yastık olarakta kullanabilirsiniz.

11. Bedava wi-fi olup olmadığını kontrol edin

Hem kalkış hem iniş havalimanlarında internet kurallarını önceden kontrol edin. Bazı Avrupa havalimanlarında wi-fi ücretliyken, diğerleri kısıtlamasız size bedava internet sunar. Tabii, bazıları da sadece belirli bir süre için bedava kullanmanıza izin verecektir.

12. Yola çıkmadan önce çevrimdışı harita indirin

Google Maps artık istediğiniz haritayı telefonunuza indirip offline kullanmanızı sağlıyor. Uçaktan indiğinizde internetiniz olmazsa telefonunuzda bulunan haritayla gideceğiniz yeri kolayca bulabilirsiniz.

13. Taşınabilen şarj aleti alın

Havaalanında uzun kuyruk gördüğünüzde ya pasaport kontrolüne ya da şarj noktasına yaklaşmışınız demektir. Eğer uzun sıraya girip telefonunuzu birazcık şarj edebilmek için beklemek istemiyorsanız, yanınıza taşınabilen şarj aleti alın.

14. Hijyen jelinizi unutmayın

Uçaklar ve havaalanları adeta mikrop yuvasıdır - hijyen jelinizi ve ıslak mendillerinizi unutmamanız bu yüzden önemlidir.

Sizinde listeye eklemek istedikleriniz varsa, facebook sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz!

Uçuşunuzu kolaylaştıracak tüyolar
Share this