/ Claimcompass'ın blogu

Uçuş aksaklıklarına neden olan ilginç sahneler

Uçak yolcuları, uçuşları geciktiğinde sosyal medyada şikayetlerini paylaşmayı ve tweet atmayı çok sevdiğini eminim siz de iyi bilirsiniz. Klasik teknik sorunları, hava trafiği, güvenlik sorunları hariç ne kadar ilginç gecikme ve iptal nedenleri olabileceğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Sizin için en ilginçlerini buraya yazdık.

1. Kahve makineleri

Gerçekten, uçaklarda bulunan kahve makineleri sizin evde kullandığınız makineden tamamen farklı olduğunu biliyor muydunuz? Uçaklarda bulunan kahve makineleri suyun yüksek hava basıncında da iyi kaynamasını sağlar ve sadece uçağın elektrik devresiyle çalışır.
Federal Havacılık Kurulu ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ofisi uçakta kahvecilerden belirli güvenlik kurallarını aksatmamalarını ve elektrik çarpmasını engelleyecek önlemler almalarını require. Kahveyi hazırlayan kişi yanlış yaparsa, kabin ekibi müdahale etmesi gerekir. İşte uçuşunuzun gecikme nedeni de buradan doğuyor. Tabii, ya gecikeceksiniz, ya kahvesiz kalacaksınız.

2. Hava koşulları

Aslında bu neden pek te ilginç değil ama bir de bu duruma bakın:

image caption
Bir hostes tarafından verilen açıklamaya göre tüm yolculuk programında her tür kötü hava koşulundan serbest olması gerekiyormuş. Düşündüğünüzde oldukça anlamlı tabi ama size katılıyorum, şikayet etmek daha eylenceli.

3. Pistte kaplumbağa

New York’ta JFK havalimanı bazen kaplumbağaların yumurtalarını Jamaika körfezine atmaları için seçtikleri özel bir yol olabiliyor. Bu durumda uçak için başka boş pist yoksa, kaplumbağa hızıyla gecikmeye hazır olun.
image caption

4. Öfkeli zengin yolcular

Hostes kuruyemişlerinizi gümüş tabakta değilde poşette getirirse ne yaparsınız? Eğer havayolu şirketinin sahibinin kızıysanız okadar kızabilirsiniz ki pilota uçağı geri dödürmesini emredebilirsiniz. Ve gerçekten de Korea Havayolları’nda böyle bir durum yaşanmıştır.

5. Uçakta Fransız erkek yolcu

Fransız adamları bazen nasıl terbiyesiz davranabileceklerini hepimiz iyi biliriz. Yine de ünlü bir aktör olmak kurallara uymamanız gerektiği anlamına gelmez. Dublin’e uçağa bindikten sonra ünlü Fransız oyuncu Gerard Depardieu birden tuvaleti geldiğini farkeder. Uçak kalkmaya hazırlanırken, kemerlerin bağlanması gerektiğini gösteren ışık yanar ve hostes oyuncunun tuvalete gitmesine izin vermez. Yine de yasak oyuncuyu durdurmaz ve kendi de daha sonra belirttiği gibi „fil gibi işemiştir“: nazikçe (tabii ki de hayır) bir şişenin içerisine ve biraz da yere sıçratarak küçük tuvaletini yapmış ve uçağın iki saat gecikmesine neden olmuştur. Daha önce de dediğim gibi, Fransız adamlarla aman dikkatli olun.
image caption

6. Uçakta sabıkalı

Hemen ürkmeyin ama bunu havalimanında okuyorsanız yanı başınızda kişi belkide yasadışı işler çeviriyor ve polis tarafından aranıyor olabilir. Washington’dan Beijing’e uçan uçak, yolculardan birinin çocuk katilini olduğu tespit edilince sorgulanması için FBI’ya, yani Amerika’ya geri gönderilmesi gerekir ve uçak Washington’a döner. Eğer başınıza böyle bir şey gelirse, gerçekten dünyanın en şanssız insanısınızdır kesin. Sizin yerinizde olsam, sert rüzgarda bile dışarı çıkmam.

7. Kuş çarpması

İngilizce’de bird strike olarak bilinen kuş çarpması aslında yine İngilizce’de strike olarak adlandırılan grevden tamamen farklıdır – evet, ikisi de uçağınızın saatlerce gecikmesine veya iptal edilmesine neden olabilir fakat ilk durumda kuşlar uçak motorunun içine kaçar diğerinde ise çalışanlar daha iyi iş şartları için protesto ederler, en son Fransa’da gördüğümüz grevde gibi. Her neyse, kuş çarpması uçuş aksaklıklarına neden olması oldukça sık görülür ve en son Qatar Airways’in uçak motoruna giren kuş İstanbul’da acil inişe neden olmuştur.
Yine de unutmayın ki, uçuş aksaklıkları büyük sıkıntı yaratsada her zaman yolcu haklarınızı arayabilir 600 Euro’ya varan tazminat alabilir siniz. Ve hikayeniz yukarıdakiler gibi gerçekten ilginçse bizimle paylaşabilir siniz!

Uçuş aksaklıklarına neden olan ilginç sahneler
Share this