/ Claimcompass'ın blogu

Seyahate çıktığımızda kişisel verilerimizi nasıl koruyalım?

Özellikle son yıllarda hem Türkiye'de hem de çoğu yabancı ülkelerde güvenlik hizmetlerine internet kullanımıyla ilgili uyarılar verilmektedir. Bazı uyarılar, yurtdışındayken kalacağınız yerlerde bulunan internet hizmeti veya kamu internet bağlantıları güvenliğinizi tehlikeye sokabileceğinden yayınlanır. Aşağı da size verdiğimiz 10 ipucunu seyahatinizden önce ve seyahatiniz boyunca göz önünde bulundurursanız, kişisel verileriniz için endişe etmenize gerek kalmaz.

Kişisel verilemizi korumamız için 10 ipucu

  1. Seyahate çıkmadan önce dizüstü bilgisayarınızın işletim sistemi ve antivirüs yazılımı güncel olduğundan emin olun.

  2. Tüm verilerinize yedekleme (back-up) yapın. Böylece, herhangi veri kaybolduğunda kolayca tekrar bulunacaktır1 Yanlız, yedeklemeyi güvenli bir yerde yapmayı unutmayın. Aksi taktirde, verileriniz iyi gizlenmezse diğer kişiler tarafından kullanılabilir. O yüzden bu noktada çok dikkatli olun!

  3. Bazı verilerin alacağınız laptop'un hard diskinden çıkartıp şifreli bir USB'ye taşınmasında fayda vardır. En önemli verilerinizi her yerde yanınızda taşımanız iyi fikir değil, çünkü zarar görme ihtimali yüksek.

  4. Gezide kullanacağınız dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar başta olmak üzere ve yanınıza alacağınız tüm diğer elektronik cihazlarda parola koruması (password protection) ve hareketsizlik zaman aşımı (inactivity timeout) sistemlerı olduğundan emin olun!

  5. Mümkünse, kalacağınız otelin internetini kullanmak istediğinizde onlara ait ve sadece tanınmış internet sağlayıcıları üzerinden internet bağlantıları yapın. Hangileri otele ait ve tanınmış internet sağlayıcıları olduğunu bilmiyorsanız resepsyona gidip oradan bilgileri alabilirsiniz.

  6. Kalacağınız otelin internet erişimi sağlanması için sizin kendi yazılımınızı güncellemek isterse, bağlantınızı hemen kesip ve resepsyona gidip neden böyle birşey istediklerini sormanız önerilir. Bazı konaklama yerleri böyle bir yöntemle özel verilerinize erişmeye çalışır.

  7. Eğer çalıştığınız şirketin internet adresine, mail hesabınıza vs. girmeniz gerekirse, kaldığınız otelin internet ağını kullandığınızda VPN vasıtasıyla kullanmanızı tavsiye ederiz.

  8. Wifi kullandığınızda internet ağı WPA şifreli oldup olmadğını kontrol ediniz. Eğer internet bağlantınız WEP şifreli ise, o zaman bağlantı kesminiz çok iyi olur. Aksi taktirde, hackerler kolaylıkla kullandığınız özel hesaplara ve verilere ulaşabilmektedir.

  9. Mümkün olduğunda, otel interneti yerine 3G veya 4G hotspot internet kullanmaya çalışın.

  10. Son olarak hatırlatmak isteriz ki internet üzerinden online alışveriş veya bankacılık işlemleri yapmak istediğinizde kesinlikle otel internet bağı veya kamu internet bağlantılarından yapmayın!

Seyahate çıktığımızda kişisel verilerimizi nasıl koruyalım?
Share this