/ Claimcompass'ın blogu

Havaalanında uzun kuyruklardan nasıl uzak duralım?

Havalimanına uçuş öncesi yeterince erken gitmemizin önemli olmasının nedenlerinden biri gişede uzun kuyruk yüzünden uçağı kaçırma ihtimalidir.

En çok uzun kuyruk oluşan yerler nerede?

Havaalanında uzun kuyrukla karşılaşacağınız ilk yer check-in gişesidir. Bazı havayolu şirketleri bir uçuş için 120-200 yolcu kayıt etmesine rağmen, sadece 2-3 gişe açar. Böyle durumlarda havalimanına erkenden gidip kalabalıktan uzak durmak akıllıca bir karar olup uçuş öncesi stresinizi azaltır.
Eğer sadece kabin bagajıyla uçacaksanız uzun kuyruklardan tamamen kurtulup online check-in yapabilir ve drek güvenlik kontrolüne geçebilirsiniz.

Yanınızda sıvı taşıyor musunuz? Peki ya leptop?

Şüphesiz uçağa binmeden önceki prosedürlerden en sıkıcı olanı güvenlik kontrolünden geçiştir. Kemerinizi ve bazen ayakkabılarınızı da çıkartmanızdan başka, el çantanızda bulunan tüm sıvıları küçük bir poşete almanız ve metal detektörden geçmeniz hayli bir zaman sürecek ve kuyrukta beklemenizi gerektirecektir.

ClaimCompass’ın tavsiyesi: Önünüzdeki kuyruk yüzünden uçağa yetişemeyeceğinizi gördüğünüzde yolculardan özür dileyip ileri geçebilir misiniz diye sormaya çekinmeyin. Gişeye yetişmeniz gerektiğini nazikçe söylemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Tazminat hakkı

Maalesef check-in gişesinde, güvenlik kontrolünde veya pasaport kontrolünde uzun kuyruk yüzünden uçağa geciktiğinizde, AB 261/2004 Tüzüğü para tazminatı almanızı sağlamaz. Bu durumda yolcunun check-in gişesi kapanmadan önce gişeye gelip gelmediği veya “no show” yüzünden uçağa binemediğini tespit etmek için sadece havayolu şirketinin kayıtlarına bakılır. Eğer yolcu uçak kalkmadan önce kuyrukta bulunmadıysa, havayolu şirketi kaçırılan uçuş için sorumluluk taşımadığını haklı olarak iddia eder.
AB 261/2004 Tüzüğü’nün bu durumda uygulanamamasına ve ClaimCompass’ın size yardımcı olamamasına rağmen, havaalanında işlemler, personel veya havayolundan farklı diğer kişiler tarafından gördüğünüz hasarlar için yasal yardım arayabilir siniz.

Havaalanında uzun kuyruklardan nasıl uzak duralım?
Share this