/ Claimcompass'ın blogu

Havaalanında saatlerce beklerken sıkılmamak için ne yapılır?

Uçağınızın kaçırmamak için havaalanına erkenden gitmeye çalışırken, vardığınızda uçuşunuzun en az 3 saat rötar yaptığını öğrendiğinizi düşünün. Çoğu rötar durumlarında olduğu gibi aslında tam olarak uçağınızın ne zaman kalkacağını bilmiyorsunuz ve havaalandında saatlerce beklemek sizin için adeta bir kabus. Sıkıntınızı ve kâbusunuzu azaltmak için sizlere bir kaç sır vereceğiz.

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Tam da bu uçuşa bilet aldığınız için durup pişman olacağınıza biraz iyimser olup, bu duruma bir de diğer taraftan bakın: her zaman erteleyip yapamadıklarınızı yapmanız için saatlerce vaktiniz var. İlk önce bu hafta veya gelecek aylarda yapmak istediklerinizin listesini hazırlamakla başlayabilirsiniz. Uçuş bilgi ekranına bir göz atıp gelecek destinasyonunuzu seçebilirsiniz mesela.

Etrafınızda insanların davranış ve hareketlerini izleyin

Yerinizden kalkmak istemiyor musunuz? Ozaman bir inceleme üzerinde çalıştığınızı düşünün ve oturduğunuz yerden etrafınızda yolcuların davranışlarını izleyin. Fark edeceksiniz ki her yer ilginç tiplerle dolu. Onların hikayesi ne olabilir peki? Niye bu şekilde giyinmişler? Yolculukları nereye acaba? Sırları var mıdır, varsa nedir?

Yürüyen merdivende insanlara el sallayın

Yürüyen merdivenlerin daha uzun olanına yönlenin ve karşı taraftaki tüm insanlara el sallayın. Hem salakça görünen hem de aslında eylenceli bir şey yaptığınızda uçağınızın gecikmesi sizi ne kadar yıpratıp yorduğunu bir anlık ta olsa unutursunuz.
image caption

Hayatınız hakkında hikayeler uydurun ve etrafınızdaki yolcular size inanacak mı bir görün

Kendinizi o an üretken ve sohbet etmek arzusuyla dolu hissediyorsanız etrafınızda iyimser görünen ve sizin hikayenize kulak verecek birini bulun ve aslında hayalini kurduğunuz hayatı yaşamış gibi anlatmaya başlayın. Veya “Şikayet etmek insanları birleştirir” deyimine inanıyorsanız, yaşadığınız uçuş aksaklığı hakkında şikayet etmekle başlayıp sohbete dalın.

Uçağı kaçırır gibi yapın

“Evde tek başına” filminden hepimizin iyi bildiği ve çok sevdiği havaalanı sahnesinde tüm ailenin uçağa erdirebilmek umuduyla kaçtığı sahneyi gözünüzün önüne getirin ve “Run Rudolph Run” müziği eşliğinde koşarmış gibi sizde bir terminalden diğerine koşun. Telefonunuz veya müzik çalarınızla müziği açabilirseniz daha da gerçekçi olur.

Havaalanı yetkilisinden birisine seslenmesini rica edin

İlk önce komik bir isim uydurun – mesela oldukça Fransız bir isim, Huber Bonisseur de La Bath gibi. Böylelikle havaalanı çalışanı ismi söylerken zorlanacak ve ortaya komik bir durum çıkacaktır. Yakın bir aile dostunuz olduğunu ve ilk defa Türkiye’ye geldiğini söyleyebilirsiniz mesela. Hedef, görevliye olabildikçe sık ismi tekrarlatmak.

Bonus tavsiye

Biraz da olsa kestirin. Tabii, alarmınızı kurmaya unutmamak şartıyla!

Havaalanında saatlerce beklerken sıkılmamak için ne yapılır?
Share this