/ Claimcompass'ın blogu

Gezginler için 2017 gezi önerileri

ClaimCompass’ın Fransa menejeri Thomas’ın kesinlikle ziyaret etmek istediği ve sizede önerdiği 10 yeri bu makalede sizinle paylaşmak istedik. 2017'de nereye gidelim diye düşünüyorsanız, belkide listemiz size yardımcı olacaktır.

1. Çin Seddi'nde yürümek

image caption
İlk önce Çin Seddiyle başlıyorum çünkü listeden ilk çizeceğim yer olacağını tahmin ediyorum, malum en yakın zamanda Çin’e doğru yolcuyum. Arkadaşlarımdan biri bir kaç zaman önce ilk koşu maratonuna katıldı ve maratonun belirli parkurları Duvar’ın bazı bölgelerinde yer alıyordu. Ben rahat yürüyüp tadını çıkarmayı tercih ediyorum da, neyse. Beijing’de 5 ay kalacağım ve Duvar hariç Çin’in Güney’ini ve Sarı Dağları’da ziyaret etme şansım olacak diye umuyorum.

2. Venedik’te botla tur

image caption
Fransız olduğumdan değil de, romantizmi seviyorum işte. Dolayısıyla aşkın şehri Venedik’e gitmek istediğim (siz anlayın gitmem gerektiği ) sizi şaşırtmayacaktır. Bazı kişiler Paris aşkın şehri der ama ben onlardan biri değilim ve Venedik’i çok daha romantik buluyorum. Venedik’e gidebilmek oldukça basit bir dilek gibi görünse de benim için hayalini kurmak bile yeterli. Ve daha da klişe bir gezi olması için botta pizza yemeyi düşünüyorum.

3. Arizona’da Grand Canyon’dan aşağıya bakmak

image caption
Aslında simgesel U.S. Route 66'yı gezip seyahatimi Grand Canyon’da bitirmek istiyorum. Biliyorum ki orada bulunan bir tabelada şöyle yazıyor: “One minute. Don’t read. Don’t talk. No photos. Just look… and see”. Grand Canyon’u her zaman gizemli bulmuşumdur. Hindistan’lı Hualapai efsanesi Grand Canyon’un oluşumunu şöyle anlatır: Hindistan’lı Pack-i-tha-wi kahramanı büyük bir sel sonrası kılıcıyla yeri kazmaya başlar ve Grand Canyon oluşuncaya kadar devam eder. Su böylelikle Günbatımı Denizi’ne akar. Sonraki gün, güneş doğduğunda, toprak katılaşır ve bugün Grand Canyon olarak tanıdığımız doğa harikası ortaya çıkar.

4. Küba’da yunus balıklarıyla yüzmek

image caption
Aslında çocukluk hayalimi sizinle paylaştım bunu buraya yazmakla. Flipper&Lopaka’yı izlediğimden beri bunu denemek için can atıyorum. Bir arkadaşım bir kaç yıl önce denedi ve mükemmel olduğunu söyledi. Yunuslar sizi burunlarına alıp suyun üzerine çıkarabiliyormuş (rostrum olarak tanınan şey). Küba’da bu tür turizm oldukça yaygındır ve ülkenin değişik bölgelerinde yunus balıklarıyla yüzebilirsiniz. Ve ayrıca 60’lardan Chevy İmpala ile denize açılacağınızı da unutmayın.

5. İslanda’da Aurora Borealis’e şahit olmak

image caption
Gizemli bir fantezi romanları okuru olduğumu söylemiş miydim daha önce? En sevdiklerim arasında The Golden Compass vardı (tabii daha sonra filmi de yapıldı). Bu kitapta kutup ışıkları başka bir dünyaya köprü olarak tanıtılıyorlardı. İçimdeki çocuk hala eğer öyle bir yer varsa oranın anahtarı auroralar olduğuna inanıyor. Sihirli hikayelere inanmasanız bile bu muhteşem doğa harikasını kendi gözlerinizle görmek istemez miydiniz? Aslında auroralar Dünya atmosferinin bazı tanecikleri Güneş tanecikleriyle çarpıştığında oluşur. Sanki Dünya rengarenk ışıklarla ışıklandırılmış gibi görünür ve fevkalade bir manzara ortaya çıkar.

6. Rio de Janeiro karnavalinde dans etmek

image caption
Rio de Janeiro karnavali benim için görkemli elbiseler ve sıradışı müziği ile adeta Güney Amerika’nın en büyük partisidir. 200 den fazla samba okulları sokaklarda, her biri unique stilini göstermekte. Rio’ya Şubat’ta gitme şansınız olursa, kesinlikle gidin! Yinede uyarmamız gereken bir nokta, son yıllarda karnavalde kapkaçlar görülmüş olması ve ceplerinize dikkat etmeniz gerektiği. Yine de anın tadını çıkarmanızı engellemesine izin vermeyin, sadece dikkatlı olun. Brezilya’yı ve altın kumsallarını geride bırakmadan önce Amazon ormanını da ziyaret etmek isterim, tabii hala oradaysa.

7. Mısır’ın Gize piramidinde kaybolmak

image caption
Doğru söylemek gerekirse Asterix öykülerinin hepsini okudum. Aralarında en ünlü olan ve benim de en sevdiğim Mısırda gelişen bölümdür, üzerine güzel bir film de yapıldı zaten. Hikayenin bir noktasında Gauls piramidin içinde kalır ve bu tamamen güvenlidir. Mısır mitolojisini çok severim – mesela, biliyor muydunuz ki piramitlerin çoğu Firavun’un ruhu güneş batarken onunla birleşsin diye Nil nehrinin batısına inşa edilmiştir? Gize Piramidi’nin ayrıca Dünya’nın 7 harikası arasında olması kesinlikle tesadüf değildir – günümüze kadar hiç değiştirilmeyen ve piramidler arasında en büyüğüdür. Tüm bunlar yine de böyle bir kültürel mirasın yanında Sphinx-selfie çekmeyeceğim anlamına gelmez.

8. Hindistan Tac Mahal Tapınağı.

image caption
Tapınak, Şah Cahan tarafından en son ve en sevdiği eşi için inşa ettirilmiştir. Sadece binanın kendisi büyüleyici değil, üzerinde kurulan hikayelerde birbirinden enteresan. En çok bilinen söylentiye göre, Şah Cahan’ın simetri aşığı olarak aslında ilk başta Tac Mahal’ın kopyasını siyah mermerden Yamuna nehrinin diğer tarafına inşa ettirmeyi planlamış. Tabii ki bu plan oğlu tahta geçmeden önce kurulmuş ve öylede gerçekleşmemiş.

9. Tanzanya’da safari

image caption

Afrika’yı gözümde her zaman en çeşit vahşi doğayı gizleyen bir kıta olarak beslemişimdir. Tanzanya ise hayvanları doğal ortamda görmek isteyenler için resmen bir cennet. Tarangire milli parkı savananın en ünlü hayvanlarını görmeniz için en güzel yerlerden biridir. Ernest Hemingway ise Manyara gölünü “Afrika’nın gözbebeği” olarak tanımlamıştır. Peki ya gezimizi Ngorongoro krateriyle, yani Dünya’nın en büyük uyuyan yanardağ ağzıyla bitirmeye ne dersiniz?

10. Avustralya’nın Büyük Set Resifi'nde dalış

image caption
Amcam sayesine Marsilya’da dalgıçlığın en basit kısımlarını öğrenme imkanım oldu. Kayıp Balık Nemo’nun dünyasını defalarca izlemiş olmama rağmen, okyanusun altında okadar büyük ve değişik bir hayat olduğunu tahmin edemezdim. Ve izlediğim tüm filmler ve belgesellere rağmen hiç biri Bürük Set Resifi ile kıyaslanamaz. Dalgıçlıktan hiç anlamam diyor ama yinede su altında fevkalade varlıklara tanık olmak istiyorsanız, Google Underwater Street View sayesinde okyanusuna dalabilirsiniz!

Aslında gitmek istediğim yerlerin listesi sadece 10 yerle kalmıyor da yer kısıtlığı yüzünden listeyide kısaltmam gerekti. Sizin gitmek istediğiniz ve önerdiğiniz yerler var mı peki? Bize her zaman yazıp önerilerinizi bildirebilirsiniz. Ayrıca en iyi makelelerimizi okumak için blogumuzun aylık bültenine abone olmanızı öneririz – hem yolcu haklarınızla ilgili yeni bilgiler hem gelecek seyahatiniz için en güzel yerleri öğrenin!

Gezginler için 2017 gezi önerileri
Share this