/ Claimcompass'ın blogu

Berlin'in görkemli ışık festivali

Berlin Festival of lights, Berlin'de düzenlenen en büyük festivallerden biri olarak her yıl 2 milyonu aşan turist topluyor. 12 yıldan beri Berlin'i görkemli ışıklara boğan bu festival bu yıl 07-16 Ekim arası yine Berlin sokaklarının rengarenk olmasına sebep olacak. Bu festivalin gerçekten niye görülmeye deper olduğunu gelecek satırlarda bulabilirsiniz.

Berlin ışık festivali tam olarak nedir - Berlin Festival of lights

Festivalin düzenlenme sebebi kaliteli sanat eserlerini 3D mapping, ekran üzerine projeksiyon veya ışıklı show programı şeklinde şehrin tanınan binaları üzerinde gösterilmesidir. Bir hafta içinde festival sayesinde Berlin'in ünlü anıtları, sokakları ve meydanları adeta ışıl ışıl olup milyonlarca kişinin gözlerini üzerine çekiyor. Sanatkârlar sadece Almanya'dan olmayıp, Dünya'nın herbir yerinden bu alanda çalışan 3D sanatçıları görmeniz mümkündür. Örneğin, geçen yıl finalistler arasında Bulgaristan'lı MP-Studio'da vardı ve bu yıl yine festivalde yer almaktadır.

Berlin

Tüm ziyaretçilere önerilerimiz

Berlin Festival of lights Ekim ayında Berlin'de bulunduğunuzda kesinlikle kaçırmamanız gereken bir etkinliktir. Ayrıca bir hafta sürdüğü için her akşam değişik yerleri gezebilir, değişik ışıklara tanık olabilirsiniz.

Bizim tavsiyemiz, önceden festivalin websayfasında bulunan interaktif haritaya göre gideceğiniz yerleri seçmeniz.
Festivalin tadını çıkarmak için yürüyerek gezmeniz gerekebilir o yüzden kalın elbiseler ve rahat ayakkabı giydiğinizden emin olun.
Tabii, en ünlü ve popüler yerler Brandenburg Kapısı, Berliner Dom ve Potsdamer Platz meydanıdır. Oralara gittiğinizde kalabalıkla karşılaşıp sıkılabilirsiniz fakat kesinlikle 20-30 dakika kalıp programı izlemeniz için değer.

Berlin

Unutmayın ki festival tamamen ücretsizdir ve tüm ziyaretçiler bilet almadan tüm ışıkların tadını çıkarma şansına sahiptir!

Yine de Ekim ayında Berlin'de olma şansınız yoksa, festivalden videoları izleyebilir, gelecek yıl Ekim ayı planınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Türkiye'den Berlin'e ucuz uçak bileti bulmakta zor olmayacaktır.

İyi seyirler!
Berlin

Berlin'in görkemli ışık festivali
Share this