/ Claimcompass'ın blogu

18 yaşını doldurmamış çocukların uçak yolculuğu

Bu makalede hem kendi hala reşit olmayan kişiler hem de 18 yaşını doldurmamış olan çocuğunu uçakla yurtdışına gönderecekler, çocukların yalnız uçağa binmesi hakkında en sık sorulan soruların cevabını bulabilir.
18 yaşını doldurmayan çocukların yurtdışına yalnız çıkabilmeleri için her iki vekilden de imzalı ve noterden verilen vekalet sayesinde gerçekleşebilir. Çocuğun geçerli pasaportu olmalıdır, ve ayrıca uçağa binerken ve uçaktan inerken yanında refakatçı olması gerekir.

Düşük tarifeli havayolu şirketleriyle refakatçı zorunluğu

Wizz Air, easyjet veya Ryanair gibi ucuz tarifleri havayolu şirketleriyle uçacak çocuklar yalnız başlarına uçağa binme hakkına sahip değildir. Ayrıca bu havayolu şirketleri bedava refakatçı servisi teklif etmez ve her birinin kendine ait çocukların uçağa binme kuralları vardır:

  • Wizz Air: 14 yaşını doldurmamış çocuklar 16 yaşını doldurmuş bir yetişkin ile uçağa binebilir. 14 veya 15 yaşında çocuklar tek başına uçağa kabul edilir fakat daha küçüklerin refakatçısı olamazlar.
  • easyjet: 14 yaşını doldurmamış çocuklar 16 yaşını doldurmuş refakatçı ile uçağa alınır.
  • Ryanair: 14 yaşını doldurmamış çocuklar 16 yaşını doldurmuş refakatçı ile uçağa alınır.

Refakatçı hizmeti

Diğer havayolu şirketlerinin çoğu refakatçı hizmeti teklif eder ve böylelikle çocuğunuza gideceği ve varacağı havalimanında ve uçuş süresince eşlik edecek bir eleman seçmeniz sağlanır.
Refakat servisi ücretlidir ve uçak bileti alınırken ek form doldurulup her iki velininde çocuğun refakatçı eşliğinde uçması rızasını vermesi gerekir. Ayrıca varış havalimanında çocuğu karşılayacak kişinin iletişim bilgileri de gösterilir.
Eğer çocuğunuzun uçuşu aktarmalı uçuş içerirse, kendisi havalimanında çeşitli oyuncaklar, yiyecek ve içecekler bulunan özel çocuk bölgesine götürülecektir.

Hangi çocukların refakatçı ile uçma hakkı vardır?

Çoğu havayolu şirketleri çocukların refakatçı ile uçabilmeleri için en az 4-5 yaşını doldurmuş olmasını zorunlu kılar. Refakat servisi için ödeme yapmadan havayolu şirketinin talimatlarını kontrol ediniz. Refakatçı için ödeme genelde bilet alınırken yapılır.

Uçakta özel servis

Çocuklara genellikle uçakta boyama defterleri ve puzzle gibi kendilerini meşgul edecek aktiviteler sunulur. Ayrıca uzun uçuşlarda televizyon ve interaktif ekran bulunur ve çocuklar çizgi filmleri ve çocuk programları izleyebilir.

Reşit olmamış yolcuların bagaj hakkı

Çocuklarda uçağa yetişkinler ve diğer yolcular kadar bagaj alma hakkına sahiptir. Yalnız 2 yaşını doldurmamış bir yetişkin kucağında uçup kendi bileti olmayan bebekler için bagaj sınırlaması vardır.

18 yaşını doldurmamış çocukların uçak yolculuğu
Share this