/ Claimcompass'ın blogu

THY ile nasıl mağdur olunur?

Sevil Mert, THY ile kötü anılarını böyle anlattı:

Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen ancak Anadolu’nun en kötü. havayolu THY ile 15-16 Nisan 2012 tarihlerinde yaşadıklarımı herkes öğrensin istedim.

13 Nisan Cuma günü dedemin vefat haberini aldım ve apar topar kuzenimin arabasıyla benim doğup büyüdüğüm, ailemin hala yaşamakta olduğu Burdur’un Karamanlı ilçesine yola çıktım. İlk telaş geçince de nasıl döneceğimi organize ettim. Oturduğumuz ilçeye en yakın havalimanı (arabayla 1 saat) olan Denizli’den dönecektim. Buraya THY’den başka uçan havayolu yok. Bir ara Borajet vardı ama kalkmış sanırım. Bilenler bilir, ben çoğunlukla ucuz havayollarını tercih ettiğimden THY ile pek sık uçmam, ancak zaten pekçok kişiye kıyasla sık uçtuğumdan zaman zaman yollarımız kesişir.

Neyse 14 Nisan gecesi 01:10’da biletimi internetten satın aldım. THY sefer sayılı uçağı 16 Nisan Pazartesi sabahı 05:50! Hem ailemle daha fazla vakit geçireyim, hem de sabah 9 da işime yetişebileyim diye.

15 Nisan Pazar akşamı 21:10 gibi cep telefonuma bir SMS geldi: “Sayın yolcumuz, TK2581/16 Nisan DNZ/İST seferinde degisiklik olmustur, 4440849 numaralı Turk Hava Yollari cagri merkezinden bilgi aliniz.” Mesajın hepsi büyük harfle yazılmıstı.

Cenaze evinde olduğumdan ortam kalabalık, internete ulaşma şansım kısıtlı, gelen mesajdan direkt tıklayarak THY çağrı merkezini aradim, yaklaşık 7 dakika IVR da bekledim, sürekli olarak “anlayışınız için teşekkür ederiz” kaydını dinledim. Sonunda biri telefonuma cevap verdi,: mesaji söyledim, yarın sabah 05:50 Denizli-İstanbul uçuşu dedim. “uçuş kodunuzu alabilir miyim” dedi. “Şu an ulaşabilecek durumda değilim” dedim. “Soyadınız” dedi “Mert” dedim uzun bir sessizlik oldu “O saatte uçumuz yok, soyadınızdan hiçbirşey bulamadım” dedi. “Mesaj THY den geldiğine göre kaydıma ulaşmanın bir yolu vardır” dedim, soyadım, telefonum, başka birşey. “Hayır yok, uçuş numaranız” dedi, ”Uçuş numaramı bulmak için telefonu kapatmam, mesaja geri dönmem, cenaze evinde kağıt, kalem bulmam ve geri arayarak bir 7 dakika(iyi ihtimal) beklemem gerektiğini ancak hiç müsait olmadığımı söyledim” “Hiçbirşey yapamam, uçuş numaranız lazım” dedi. ağzıma geleni söyleyip kapattım. Ne yazık ki bu muhteşem THY çalışanının adını hatırlamıyorum.

Kalem kağıt buldum, uçuş numaram ve rezervasyon numaramı not edip tekrar aradım, bu kez yaklaşık 10 dakika bekledim ve Tunahan Bey diye birine ulaştım. Mesajı söyledim, “Bilet numaranız” dedi. “Az önce başka bir arkadaşınız uçuş numarası istedi ve ben 10 dakikadır size bağlanmak için bekliyorum” dedim. Sinir katsayım çok arttığı için daha pek çok şey daha söyledim, Tunahan Bey insafa geldi, adım ve soyadım ile anında bilgilerime ulaştı.
THY’ye sorular

Madem ad-soyaddan ulaşılabiliyor bir önceki telefonda neden beni zıvanadan çıkarıp bütün hırsımı Tunahan Bey’den çıkarmama sebep oldular?

Madem uçuş ya da bilet numarası ile daha kolay işlem yapılır neden gönderdığiniz SMS’te zahmet edip belirtmiyorsunuz? Tunahan Bey bilgilerime ulaştı ve 05:50 deki uçuşun iptal olduğunu, 08:45 uçuşuna onay verirsem aktarabileceğini söyledi.

16 sabahı için uçuşu iptal etmek için uçağın dolmasını bekledin, dolmayınca iptal ettin. Peki ben bilmiyor muyum 3 saat sonra ucmayı, 05:50 yi neden tercih ettiğimi hiç düşündün mü?

Uçuşun değiştiği bilgisini vermek için 15’indeki son uçuşun kalkmış olması tesadüf mü, yoksa 15’indeki biletler 280Tl., 16sındaki biletlerin 110TL olması tesadüf mü?

16sı sabahı için 05:50 ve 08:45 olarak 2 ayrı uçuş koyduysan neden bunları birleştiriyorsun?

Denizli ya da Burdur’dan uçmak için başka alternatifim olmadığı için mecburen değişikliği kabul ettim. Tunahan Bey’e ismimi unutmamasını, bu rezilliği mümkün olan heryere ileteceğimi söyledim.

Telefonu kapatırken “Yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı” diye sormasa iyi olacaktı, zira yardım söz konusu değildi. THY kafasına göre uçuşumu değiştirmiş, değişiklik yaptım kafama göre, ara bilgi al demiş, ilk aramamda hizmet verememiş, dakikalarca beni telefonda meşgul etmiş ve bana da yaptığı değişikliği kabul etmekten başka seçenek bırakmamıştı.

Yaklaşık 40 dakika THY ile savaşmış olmama rağmen THY’nin dayatmasını kabul etmek zorunda kalmıştım.

Cenaze evinden eve dönünce internetten Tunahan Bey’den aldığım bilgilerin doğruluğunu kontrol ettim. Online check-in yaptırdım, 24A bilet numaramı aldım (sitede aşağıda biryerlerde online check-in olan havaalanları listesi varmış ama görmemişim. Alana gittim, kontuara online check-ine kim bakıyor dedim, öyle bir ayrım yok dedi. Sıraya girdim, 15 dakika bekledim offline check-in yaptırdım bilet numaram 6A.

Madem her alanda online check-in yok, neden biletimin Denizli’den olduğunu göre göre online check-in yapmama izin veriyorsun? Kullanıcı deneyimi diye birşeyi hiç duydunuz mu?

Atatürk Havalimanına gelince havada 30 dakika dolaştığımızı da sayarsak THY'nin 15-6 Nisan 2012 tarihlerinde benim hayatımdan çaldığı süre 4,5 saat!

15-16 Nisan tarihlerinden benden başka kaç kişiyi delirttin, kaç kişinin hayatından 4,5 saat çaldın? Sitende hala 05:50 uçuşu var gibi görünüyor, benim yarım günü çaldın başkalarınınkini çalma bari!

THY ile nasıl mağdur olunur?
Share this