/ Claimcompass'ın blogu

Sofya gezisi

Sofya, Bulgaristan'ın başkenti ve en büyük şehridir. Sofya'nın tarihi M.Ö 8.ci yüzyıla kadar uzanmaktadır ve böylece Balkanlar'daki en eski yerleşim yerlerinden biridir Bulgar başkenti. Bulgaristan 2007 yılından beri Avrupa Birliğinde olmasına rağmen para birimi olarak Euro değil Bulgar Levası kullanılmaktadır. Bir Bulgar Levası yaklaşık 1.6 TL eder. Türkiye ve Bulgaristan arasında saat farkı yoktur ve Sofya İstanbul'a en yakın yabancı şehirlerden biridir, yani İstanbul-Sofya arası ulaşımda hiç sorun yok.

Sofya'ya ne zaman ve nasıl gidelim?

Sofya'da Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak aylardır fakat Vitoşa Dağı'nın eteklerinde bulunduğu için hava nemli değildir ve sıcaklık fazla hissedilmez. O yüzden yazı sevenler ve aynı zamanda denizden uzak olmak isteyenler Sofya kaçamağını deneyebilir. İstanbul'dan Sofya'ya birçok otobüs seferleri hariç her gün uçak ta bulabilirsiniz. İlk başta Türk Havayolları olmakla birlikte bir çok havayolu şirketiyle Sofya'ya İstanbul'dan uçak bileti bulabilirsiniz. Tabii otobüs ve uçak biletleri fiyatlarının arasındaki farkın iki kat olduğunu söylemeden geçmememiz lazım. Konaklamaya gelince, merkezde bulunan 3 yıldızlı bir otelde tek gecelik bir odaya kahvaltı dahil 40-60 TL arası ödersiniz. Tabii AirBnb veya couchsurfing her zaman daha eğlenceli alternatifler ve sadece turist olarak otelde konaklamak istemezseniz, kesinlikle AirBnb ve couchsurfin öneririz.

Geçmişten esintiler

Sofya, Bulgaristan'nın en çok turist ağırlayan şehridir. Bulgaristan'ın geçmişinden esintiler kesinlikle Sofya'nın sokaklarına yansımış ve Romalılar, Vizanslılar, Osmanlı gibi büyük imparatorlukların izleri bir yana, Komünist döneminin izlerini kolaylıkla görebilirsiniz. Özellikle panel binalar, tirenler ve eski tramvaylar sizi geçmiş yüzyılın yetmişli, seksenli yıllarına geri götürecektir. Osmanlı'dan kalan izlere gelince, tarihsel binalar, müzeler, hamam ve cami hariç, Bulgar mutfağı bu dönemden oldukça etkilenmiştir. Başka bir deyişle, Bulgar mutfağı türk mutfağın özelliklerini taşımaktadır. Mesela, Sofya'da sütlü ürünleri ve etli yemekleri ana yemek olarak servis edilir.

Neler yapalım, nereleri gezelim?

Sofya'nın en ünlü ve en uzun caddesi Vitoşka bulvarıdır. Caddenin bir başında bulunan Adalet Sarayı'nın önüne durup karşıya baktığınızda Vitoşa dağının yüksek tepelerinin manzarasıyla karşılaşırsınız. Dümdüz yürüdüğünüzde NDK, yani Milli Kültür Sarayı meydanına varırsınız. Genellikle gençlerin buluşma noktası olan bu meydan özellikle akşamları etrafında bulunan fıskıyeler sayesinde oldukça serindir ve bütün gün şehri gezdikten sonra dinlenmek için kesinlikle önerilir.

vitoshka

Sofya Bulgaristan coğrafyasına göre en büyük şehir olmasına rağmen, İstanbul veya diğe megapolislerle karşılaştırıldığında oldukça küçük ve gezilmesi kolay bir şehirdir. Genelde kendi başınıza kolayca 2 günde tüm görülecek yerleri gezebilirsin fakat Sofia free tour'dan da yararlanıp, şehrin tarihi hakkında biraz daha fazla bilgi alabilirsiniz. Sofia Free Tour'un websayfasında programlarıyla ilgili güncel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz: http://www.freesofiatour.com/

Eğer yinede yalnız gezmeyi tercih ederseniz, aşağıda kesinlikle görmeniz gerekenlerin listesini bulabilirsiniz:

 1. Alexander Nevski Kilisesi
 2. Vitoşa Dağı
 3. Boyana Kilisesi
 4. Aziz Nikolas Rus Kilisesi
 5. Milli Tiyatro İvan Vazov
 6. Aziz Sofia Kilisesi
 7. Aziz Georgi Rotondası
 8. Aziz Nedelya Kilisesi
 9. Serdika Amfitiyatro
 10. Aziz Sedmoçislenitsi Kilisesi
 11. Sveta Petka Samardjiyska

Çoğu yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz, fakat yinede toplu taşımaya ihtiyaç duyarsanız, otobüs, tramvay veya metro fark etmeden, tek yön bileti 1.60 leva olduğu aklınızda bulunsun. Ayrıca taksilerde çok pahalı değildir ver merkezden nereye giderseniz gidin en fazla 5 leva tutar.

Umarız Sofya gezisi planlayanlara kısaca Sofya'yı tanıtmış, şehirden beklentileri için hazırlamışızdır. Olur da eklemeniz istediğiniz birşeyle varsa, bize yazabilirsiniz.

Sofya gezisi
Share this