/ Claimcompass'ın blogu

Seyahat Sigortası hakkında yanlış bilinenler

"Seyahate çıkmadan önce seyahat sigortası yaptırmam gerekiyor mu?" ,"Seyahat sigortası seyahate çıktığımda neleri karşılıyor?", "Sigortam olmadan tazminat alamaz mıyım?" gibi soruları her yolcu kendine sorar sigorta yaptırmadan önce. İlk soruya cevap vermek kolay gibi görünse de ikincisinin cevabı daha zordur. Hangi ülkeye giderseniz gidin sigortalı olmanız tabii ki önemlidir fakat ekstra seyahat sigortası yaptırıp yaptırmamanız tamamen size kalmış bir şeydir. İkinci sorunun cevabını zorlaştıran ise aslında sigortanın genel ve özel şartları gideceğiniz ülkelere bağlı ve bir ülkeden bir ülkeye değişir olmasıdır. Bu yüzden yolcular arasında seyahat sigortasıyla ilgili tam bilinmeyen detaylar vardır ve bunlardan en önemli 5'ni aşağıda sizin için yazdık.

1. SGK kapsamında genel sağlık sigortam var.

O yüzden seyahat sigortasına ihtiyacım yok.

Gerçek: SGK’dan sigortanız varsa yurtdışındayken herhangi başka seyahat sigorta gerekmez anlamına gelmemektedir. Çoğu Avrupa ülkesi, Türkiye ile tüm sağlık anlaşmalarına rağmen herhangi tedavi veya ameliyat masraflarını karşılanamaz. Basit bir örnek olarak ve olma ihtimali yüksek olan kırık bir bacak size çok fazla maliyet getirebilir. Üstelik, böyle bir durumda havayolu şirketlerinin çoğu uçuş sırasında herhangi bir komplikasyon engellemek amacıyla tıbbi eskort isteyebilir.

2. Seyahat sigortamı yaptırdım.

Dolayısıyla herhangi tedavi veya ameliyat masrafları bu teminat kapsamında karşılanır.

Gerçek: “Tam Kapsama“ diye bir şey yoktur. Belirli şartlar altında belirli olayları tanımlamak için bu bir hukuki kavramdır. Kâğıt üzerinde sigortalar milyonlara kadar maliyet karşılayabilirler ama hemen hemen tüm ödemelerin üzerinde bir üst sınırı bulunmaktadır. Savaş, uyuşturucu veya benzer yasadışı faaliyetlerden dolayı üstünüze gelen sorunlara karşı hiçbir tazminat alma hakkınız olmamakla beraber hukuki soruşturma süreci başlayacaktır.

3. Seyahat sigortamı yaptırdığım şirket benim daha önce var olan hastalıklarım hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir.

O yüzden var olan hastalıklarım hakkında hiçbir şey söylemeyeceğim.

Gerçek: Aslında çok kolay bir şekilde öğrenebilirler. Yurtdışındayken yaptırdığım seyahat sigortası kapsayacak diye daha önce varolan hastalıkların üzerinde tedavi görmek istiyorsanız sonunda kendinizi faturalarla sıkışmış hissedeceksiniz. En basit tıbbi kontrolü bile daha önce sizde varolan hastalıklar tespit edebilir. Böylelikle, yurtdışına gitmeden önce tıbbi kontrolü yaparsanız faydası vardır.

Göründüğü kadarıyla yurtdışındayken sağlık sorunları yaşanmalarının en büyük sebebi alkoldur. Yurtdışında sağlık sorununuz alkol yüzünden ise ne olduğunuz ülkedeki sağlık kurumlarından ne de sigorta şirketin tarafından masrafları karşılanacaktır. O yüzden yurtdışındayken daha sorumlu olun!

4. Gecikme, iptal ve uçağa alınmama olduğu takdirde seyahat sigortam ortaya gelen masrafları karşılar.

Gerçek: Pek sayılmaz. Bu olay benim en yakın arkadaşlarımdan birinin başına geldi. Uçağın kanadında arıza tespit edildiği için uçuşu gecikti ve geceyi havalimanına yakın bir ucuz otelde geçirdi. Sigorta şirketinden tazminatını aramaya gittiğinde uçuşun teknik arıza sonucu tehir edildiği söylendi. Sigortacılar böyle bir bahaneyle tazminat ödeme sorumluluğundan kurtulumaya çalıştı, çoğu zaman görüldüğü gibi, ve teknik arızalar yüzünden doğan uçuş aksaklıklarını sigorta karşılamadığı söylendi.

İyi haber, ClaimCompass bu sorunun giderilmesi yeni sigorta ürünü üzerinde çalışmaktadır ve mağdur kaldığınızda 600 Euro’ya varan tazminat almanız bu yeni abonelik sayesinde kolaylaşacaktır. Bizi sürekli takip edin ki tüm güncel gelişmelerden haberdar olun!

5. Seyahat sigortamda uçuşumu iptal etme hakkına sahip olduğum yazıyor.

Böylece uçuşumu istediğim zaman iptal edebilirim.

Gerçek: Bu da çok yaygın yanlışlardan biridir. İptal sigortası ancak beklenmedik olaylarları kapsayan bir sigortadır. İptal veya koruma sigortasına sahip olmanız uçuşunuzu istediğiniz zaman iptal edebilirdiğiniz anlamına gelmez. Böyle bir durumda havayolları uçak biletinin ücretini iade etmeyecek ve tazminat ödemeyecektir. Aksine, tazminat ancak sigorta şirketine uçuşunuzu iptal etmenizin nedeni hastalık veya benzeri öngörülmeyen hal olduğunun delilini gösterdiğinizde sigortacı tarafından size ödenir.

Seyahat sigortası milyarlık bir pazar ve her yıl yaklaşık %10 büyüyor. Yani, sigorta şirketleri tazminat almanızı kolayca sağlayacaklarını düşünerek kendinizi kandırmayın. Yurtdışı seyahatine çıkmadan önce sigortanızın tüm detaylarını okuyun, haklarınızı bilin ki mağdur değil güvende kalın!

Seyahat Sigortası hakkında yanlış bilinenler
Share this