/ Claimcompass'ın blogu

Krabi gezi rehberi - Tayland

Tayland öyle inanılmaz bir ülke ki her gittiğinizde mutlaka keşfedecek yürek hoplatacak cinsten bir yerler buluyorsunuz. Daha önce Samui, Chiang Mai, Bangkok ve bunun gibi şehir ve adaları keşfetme şansımız olmuştu ama Krabi ve Phi Phi Bölgesi’ne gelme şansımız olmamıştı. Yarım bıraktığımız yerden devam etmek için bu sene tekrar bu güzel ülkeye gelmeye karar verdik. Amacımız güzelce dinlenip tüm küçüklü ve büyüklü adaları gezmekti. Krabi’yi üs alarak günü birlik diğer adalara gidip geldik. Ko Samui nedense beni pek heyecanlandırmadığından burası ile ilgili çok birşey hayal etmek istemedim ama gördüklerim karşısında oldukça etkilendim. Andaman Denizi’nin kıyılarında, ortasında hatta her yerde irili ufaklı kaya parçalarının oluşturduğu adalarla doluydu. Yağmur yüklü bulutların üzerinde gezindiği bu adalar insana kendini cennette ya da rüya aleminde gibi hissettiriyordu. Hele bir de sahilde içeceğimi yudumlarken huzur dolu yağmur kumlara düştü mü şükretmek için bir dolu sebebim oluyordu.

Tek negatif yanı çok fazla turistin olmasıydı hatta oldukça sinir bozucu derecede turistin olması tek negatif yanıydı diye düşünüyorum. Toplu bir tekne turuna katılmak yapabileceğiniz en yanlış keşfetme turü olduğundan en güzeli, sabahın oldukça erken saatlerinde kalkıp size özel kiralanmış uzun kuyruklu teknenizle sakin sakin adaları keşfetmek olacaktır. Ne kadar az insan o kadar rahat fotoğraf çekersiniz diğer türlü adaların Times Meydanı’ndan farkı kalmıyor. Krabi ve çevresindeki oteller oldukça güzel ve kaliteli olduğundan hangisini seçsek diye zorlanabilirsiniz. Tayland’ın en güzel zamanı Kasım ve Şubat ayları arasında olsa da bizim gibi yaz aylarında giderseniz yer yer kapatan, yer yer açan havanın keyfine kalır tatiliniz.

Krabi’de hangi adalara gitmeli?

Yoğun turist istilasındaki adalar: Phi Phi Ley (Maya Bay nam-ı değer Beach filminin çekildiği ada), Phi Phi Don, Ko Khao Phing Kan (Bond Adası) Sabah erken saatlerde gidilirse boş bulunacak adalar: Hong Island (kano ile lagünleri keşfedebilirsiniz), Lading Bay, Railey Beach (buradaki kayaların yapısı ve mağaralar muhteşem), Koh Panyi (Müslüman bir ada) En güzel ve keşfedilmemiş olan adalar: Koh Lanta, Koh Rok Yai, Similian Adası (dünyadaki en iyi dalış noktalarından biri.) Diğer adalar: Tup Adası, Tavuk Adası, Bamboo Adası, Khao Phanom Bencha Ulusal Parkı;

Krabi Bölgesi Tayland’ın diğer bölgelerine göre biraz daha az gelişmiş olduğundan ünlü restoranlar yada lüks spa merkezleri bulmak pek mümkün değil. Geceleri yapılacak en güzel şey genelde Ao Nang Bölgesi’nde takılmak olacaktır. Burada alışveriş yapabileceğiniz mağazalar olduğu gibi Carnivore Steak and Grill ve Lae Lay Grill gibi severek yemek yediğimiz restoranlar bulunmaktadır. Otel olarak Phulay Bay Ritz Carlton (Hangover II’nin çekildiği otel), Rayavadee Railay Beach Resort ve Tubkaak Krabi Resort otellerini tavsiye ederiz. Zamanı olanlar Thung Teao Ulusal Parkı, Nosey Parker’ın Fil Parkı ve Klong Thom Kaynaklarına uğrayabilirler. Yoga ve Reiki gibi konular ilginizi çekiyorsa Ao Nang’da bulunan Marina Yoga mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Krabi'den ne alınır?

Krabi’den alabileceğiniz pek bir şey olmasa da ben her Tayland’a geldiğimde organik hindistan cevizi yağı, bol bol tropik meyve alırım üşenmeden de taşırım. Çok birşey bulamazsanız üzülmeyin Bangkok Havalimanında alışveriş çok çeşitli ve mükemmel.

Kaynak: http://gumuspusula.com/krabi/

Krabi gezi rehberi - Tayland
Share this