/ Claimcompass'ın blogu

Geciken ve iptal edilen uçuş seferleri artacak mı?

2015 yılında Avrupa hava trafiği %2.9 büyüyorken, küresel büyüme %6.5 oranına ulaşmıştır. Fazla söze gerek yok, taşıyıcılar ve mevcut altyapı farklı etkenlere maruz kalıp, onların faaliyetleri ve performanslarını da kuşkusuz etkilemiştir. Avrupa Tüketici Merkezi’ne göre yolcuların %69'u uçuşlarla ilgili yaşadıkları sorunlarda rötarlı uçuşları ilk neden olarak gösterirken, yolcuların %21'i kayıp ya da hasarlı bagajları büyük sorun olarak görür ve %15'i uçuş iptallerini uçuşların başlıca nedeni olarak değerlendirmiştir.

Peki gelecekte ne olacak?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) tahminine göre hava taşımacılık talebi yılda ortalama %3.8 büyüyecek. Peki bu ne demek? İlk başta yolcu sayısı 2034 yılında 7 milyar ulaşacağı anlamına gelir ve sadece Avrupa’dan yolcu sayısı yılık 591 milyon olması bekleniyor. Büyük bir olasılıkla böyle bir büyüme oranı mevcut uçuş altyapılarını, işlemleri ve müşteri hizmetini etkileyecektir. Tabii ki 2034 yılı çok uzakta ve bu tür tahminler oldukça spekülatif ve mevcut koşullar altında, hava yolcu trafiği kolayca sanayi tarafından karşılanacağına dair beklentiler pekte iddialı ve mantıklı sayılmaz. Yeni bir havalimanı inşa etmek veya bir terminal daha açmak, bürokratik işlemlerden başka 3 ve 6 yıl arası sürer. Üstelik havaalanı genişletme konusunda teslim süreleri daha da uzayabilir. Havacılık altyapıları çoğu zaman “Altın Projeler“ veya “Kupayı Getiren“ gibi adlandırılır ve böyle bir çerçeve içerisinde havayolu şirketleriyle hükümet arasında boşluklara ve bazen sıkıntılara sebep olabilir.

Havayolu şirketleri bir yandan altyapı sorunlarını çözmeye ve marjlar içinde kalmaya çalışırken, diğer yandan artan tüketici beklentileri ve talepleriyle karşı karşıya gelir ve böyle bir ortamda rekabetçi bir pozisyon tutmaları zor olur.

Yapılması gereken nedir?

Her şeyden önce, yolcu haklarınızdan haberdar olup rötarlı veya iptal edilen uçuşlarla karşı karşıya gelirseniz ne yapacağınızı bilmeniz gerekir. Avrupa Birliği Adalet Divanı ile Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan AB 261/2004 Yönetmeliği'nin amacı yolcu haklarını korumak ve çiğnendiklerinde yolcuları savunmaktır.

İkincisi ve muhtemelen en önlemisi, ekibimizle irtibata geçerek size yardımcı olmalarına izin verin! ClaimCompass'ın profesyonel, çalışkan ve dürüst ekibi yolcu haklarınızı arayıp hak ettiğiniz tazminatı almanız için büyük bir zevkle çalışacaktır.
Son olarak, size heyecan verici haberlerimiz var! Şirketimiz özel bir kampanya uygulaması üzerinde çalışıyor ve bu veya benzeri kampanyalardan her zaman harberdar olabilmeniz için, haber bültenimize abone olmanızı ve bizi sosyal medyadan takip etmenizi öneririz.

Geciken ve iptal edilen uçuş seferleri artacak mı?
Share this