/ Claimcompass'ın blogu

Hamile ve engelli yolcular nelere dikkat etmeli?

Sevdiğimiz kişileri yolculuğa uğurlarken sürekli nasihatler veririz kendilerine dikkat etmeleri için ve tatilleri boyunca aklımız onlardadır aman başına bişey gelmesin der dururuz. Hele ki değer verdiğimiz kişi hamile, hasta veya engelli olarak uçak seyahati seçmişse bu endişe daha da artar. Fakat onlara yardımcı olabilmemiz için endişe etmemiz değil, seyahat boyunca hak ettikleri özel hizmet hakkında bilgimiz olması gerekir.

Anne adayı yolcuların dikkat etmesi kurallar nelerdir?

Tüm havayolu şirketleri hamile, hasta ve engelli yolcularına özel hizmet sunmaktadırlar. Ayni zamanda bu noktada her havayolu şirketi uçuşlarıyla ilgili farklı kurallar uygulamaktadır. O yüzden ilk başta uçacağınız havayolunun internet sayfasını ziyaret edip size sunulması gereken özel hizmetin neler içerdiğini öğrenin. Aşağıda verdiğimiz bilgilerin ana kaynağı THY olmasına rağmen Tüm havayolu şirketleri için genel kurallar şöyledir:

 • Yirmi sekiz haftalarını (yedi ay) doldurmamış olan hamile yolculardan seyahat için herhangi bir rapor istenmez.
 • Tek bebeğe hamile olan yolcular, 28. haftanın başından 35. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz altı hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.
 • İki veya daha fazla bebeğe hamile yolcular ise 28. haftanın başından 31. haftanın sonuna kadar kendi doktorlarından aldıkları “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi yer alan raporla seyahat edebilirler. Otuz iki hafta ve sonrasında ise doktor raporu olsa dahi hamile yolcuların seyahatine izin verilmez.

Dikkate alınması gereken şeyler ise:

 • Doktor raporunun tarihi yedi günden eski olmaması
 • Raporu düzenleyen doktorun rapor üzerinde adı soyadı, diploma numarası ve imzası mutlaka yazılı olması
 • Yurtdışına uçarsanız, raporun İngilizce'ye de çevirilmiş olması

Engelli yolculara özel hizmet neler içerir?

Uçuş boyunca özel bakıma muhtaç durumda engelli yolcular refakatçileri ile birlikte uçabilirler. Bu noktada, hava yolunun kabin ekibi uçuş sırasında çeşitli cihazları, yemek, ilaç vs. konularda maalesef yardımcı olamazlar. Böyle bir durumda kabin ekibi ancak tuvalet ihtiyacı olduğunda yardımcı olabilir.

Görme ve Duyma Engelli Yolcular:

 • Görme ve duyma engelli yolcular herhangi bir sağlık raporları olmadan tek başlarına seyahat edebilirler. Ancak hem görme hem de duyma engelli olan yolcular bir refakatçi ile birlikte seyahat etmeleri gerekmektedir.
 • Engelli yolculara refakat eden rehber köpekler kabine ücretsiz olarak kabul edilirler. Rehber köpekler için rezervasyonunuzu kalkış saatine 48 saat kalana kadar yaptırmalısınız. Uçağa kafessiz olarak alınacak olan bu köpeklerin temiz ve ağızlıklı bir şekilde sahiplerinin ayaklarının dibinde oturması gerekmektedir.
 • Rehber köpeklerin geçerli sağlık belgeleri, kimlik belgeleri ve aşı kağıtları olmalıdır. Buna ek olarak gidilecek ülke tarafından istenen başka evraklar da varsa onların da tam ve eksiksiz olmasına dikkat edilmeli.

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcular:

 • İhtiyaçlarını kendi başına gideremeyen ve gerekli durumlarda uçaktan tahliyesini yine kendi başına yapamayacak haldeki yolcular refakatçileriyle birlikte seyahat etmelidirler.
 • Sedye taleplerini uçağın kalkış saatinden 24 saat öncesine kadar yapmanız gerekmektedir.

Belirli nedenlerden dolayı bazı yolcular uçuşa kabul edilmeyebilir. Peki uçuşa kimler kabul edilmez?

 • Uçuş sırasında elektrikli veya hava basınçlı aletleri kullanma zorunluluğu olan yolcular (sadece havayolları tarafından temin edilen oksijen tüpü ve solunum cihazları taşınabilir)
 • Uçak kapısı henüz kapanmamışken astım krizi geçiren yolcular.
 • Yeni doğmuş bebekler (48 saat içerisinde)
 • Bulaşıcı hastalığa sahip yolcular.

Uçak yolculuğuna çıkmadan önce hak ettiğiniz hizmetler neler içerdiğini havayolu şirketinin websayfasında kontrol etmeniz kesinlikle ilk şarttır. Ayrıca özellikle hamile yolcular doktorlarına görünmeden yola çıkmalarını asla önermeyiz ve mutlaka uçağa binmeden önce hem kendiniz için hem bebek için bir sakınca olmadığında emin olmanızı tavsiye ederiz.

Hamile ve engelli yolcular nelere dikkat etmeli?
Share this