/ Claimcompass'ın blogu

Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan’da gezilecek yerler

Arnavutluk, Güneydoğu Avrupa’da bulunan ve Adriyatik Denizi'yle İonik Denizi'ne kıyısı olan bir ülkedir. Komşu ülkeleri - kuzeyinde Karadağ, kuzeydoğusunda Sırbistan, doğusunda Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır. Karadağ'ın komşuları ise, doğuda Arnavutluk, batıda Hırvatistan, güneyde Adriyatik Denizi'dir ve bu üç ülkenin yakınlığı dolayısıyla, Balkanlar gezginleri bir taşla üç kuş avlayarak Batı Balkanlar'da sadece bir haftada 3 ülkeyi vizesiz ziyaret edebilir!

Peki, yazın gidilir mi?

Kesinlikle evet!

Gezip görmeniz gereken bazı yerlere bir bakalım.

İstanbul - Tiran seferleri Pegasus Havayolları'yla uygun fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. Gidiş-dönüş bileti 500 TL’yi aşmaz genelde. Tabii, PEGASUS'la uçarken dikkat etmeniz gereken, uçuş öncesi seferin iptal edilmediğini ve gecikme olup olmadığını kontrol etmek. Olur da tatiliniz daha gitmeden önce rötar veya iptal yüzünden berbat olursa, ClaimCompass yardımınıza koşacağından emin olabilirsiniz.

İlk istikamet Tiran!

Tiran'a indiğinizde, şehrin merkezindeki Skanderbeg (İskender Bey) Meydanı ile hemen karşılaşacaksınız.

Tiran’ın her köşesinde uygun fiyatlara oteller bulunmaktadır. Opera Binası, Ulusal Müze, Et’hem Bey Camii, Saat Kulesi, Rinia Parkı, “Blok“ Caddesi, Piramit, Ulusal Şehitler Bulvarı gibi yerleri gezdikten sonra “Skytower“ Otelin terasında birşeyler içip Preza Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

İyonya Denizi kıyısına yakın şehirler

Tiran’dan sonra gidebilecek ve gezilecek yerler çok fazla. Tiran’dan otobüsle Arnavutluğun oldukça güneyinde bulunan Saranda şehrine yol alabilirsiniz.

Birkaç gününüzü orada harcadıktan sonra kuzeye doğru yolculuğunuz başlayabilir!

Görülmeye değer diğer küçük şehirler

Saranda’dan sonra kesinikle görmeye değer yerler Gjiri i Grames,
Gadishulli i Karaburunit (Karaburun Yarımadası),
Dhermi, Shpella e Pirateve (Korsanların Mağarası),
Borsh ve Llaman.

Adriyatik macerası başlasın!

İyonya Denizi'nden ayrılıp Adiyatiğe açılma vakti gelir! Arnavutluk’ta son durağımız Durres ve Shkodra (İşkodra) olsun. Üstelik İşkodra’dayken hem Velipoja plajına gidebilir hem de Balkanlar’ın en büyük gölünü görme fırsatını yakalarsınız.

Karadağ

İşkodra’nın tam merkezinde İşkodra-Ulcinj serferleri yapan otobüse binip Karadağ’a geçebilirsiniz. Karadağ maceranızda Ulcinj, Tivat, Budva, Kotor gibi şehirlere mutlaka gezmelisiniz. Üstelik, Ulcinj’e geçetikten sonra minicik Sveti Stefan adasında çok güzel bir mola yapabilirsiniz.

Hırvatistan

Hırvatistan’da ise tatiliniz Dubrovnik şehrinden başlayabilir. Bir sonraki gezilecek yerler Dalmaçya Kıyıları, Rovinj Kasabası, Hvar, Sibenik, Povlja, Split olabilir. En son Zagreb’e varıp Türkiye’ye dönüş yapabilirsiniz.

Her hafta farklı ülkelerde gezilip görülecek yerler hakkında okumak, tatil önerileri almak ve promosyonlardan haberdar olmak istiyorsanız, blogumuzun haber bültenine abone olun, en güzel makalelerimiz her ay e-postanıza gelsin!

Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan’da gezilecek yerler
Share this