/ Claimcompass'ın blogu

15 Temmuz akşamı yaşananlar uçuş seferlerini nasıl etkiledi?

15 Temmuz darbe girişim’i sonrası ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, İsviçre ve İran'dan Türkiye'ye uçuş seferleri geçici olarak askıya alındı. ABD'den, 15 Temmuz akşamından sonra Türkiye’ye geliş ve gidiş uçuş seferlerinin durdurulduğu açıklaması geldi.

Üstelik, Rusya da Türkiye’ye yapılan tüm uçak seferlerinin durdurulduğu açıkladı ve bu karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından alındı. Almanya, İşviçre, İşveç, Norveç, Danimarka, ve İran’dan yapılmaya planlayan uçuşlar geçici olarak iptal edildikleri açıklandı. Yukarıdaki belirtilen ülkeler ve tüm İskandinav ülkeleri de charter uçuş seferlerini geçici olarak iptal etmiştir. Ancak siyasi durum normalleştiğinde uçuş yasağı kaldırılması bekleniyor.

Türkiye’de en son yaşanan gelişmelerden dolayı ve başlatılan operasyon kapsamında hükümet tarafından kamu çalışanlarına yurtdışına çıkma yasağı kararı alındı.

Kamu kurumlarda çalışanlarının yurtdışına çıkışları durduruldu. Yurtdışına gitmeden önce veya seyahate çıkmadan önce yeşil pasaport sahipleri de çalıştıkları kurumlardan bir belge almak zorundalar. Kamu kurumlarında çalışanlar yurtdışına çıkışlarda SGK bildirimi göstermeleri gerekir.

Maalesef siyasi gerginlik ve güven sorunları yüzünden iptal edilen uçuşlar için havayolu şirketleri yolculara tazminat ödemek zorunda değildir. Böyle durumlar AB 261/2004 Yönetmeliği'nde olağanüstü hal olarak belirtilir ve havayolu şirketi uçuşun gecikmesi veya iptal edilmesi için sorumlu tutulmaz. Diğer yandan, havalimanlarında mağdur kalan tüm yolcularla ilgilenmek havayolu şirketinin sorumluluğudur ve yolculara yiyecek ve içecek servisi, iletişim sağlamak, gerektiğinde tıbbi yardım çağırmak şirketin görevlerindendir. Yalnız Atatürk Havalimanı'nda mağdur kalan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre, THY ve diğer hava taşımacılık şirketleri o gece tüm ofislerini kapatıp yolculara bilgi vermeyip kaosun daha da büyümesine neden oldular. Çoğu yolcular aktarmalı uçuşları için Atatürk Havalimanı'nda bulunduklarından bagajlarında aksaklık oldu ve hala bavulların iade edilmesini bekliyorlar. Bagajınız kaybolduğunda veya hasar gördüğünde yapmanız gerekenleri burada okuyabilirsiniz. Ayrıca darbe girişiminden bir veya iki gün önce iptal edilen uçuşlar da oldu ve siz de mağdur kalanlardansanız Tazminat hesaplayıcımız'a tıklayarak tazminat alma şansınızı kendiniz görebilirsiniz.

Avrupa'ya ve Avrupa'dan tüm uçuşlar hakkında güncel bilgileri takip etmek istiyorsanız blogumuzu okumayı aksatmayın! Son 3 yılda herhangi bir uçuşunuz 3 saatten fazla geciktiyse veya iptal edildiyse ClaimCompass’la iletişime geçip hak ettiğiniz tazminatınızı alabilirsiniz!

15 Temmuz akşamı yaşananlar uçuş seferlerini nasıl etkiledi?
Share this